středa, listopadu 12, 2008

A mám to zadarmo (1) - Bankovní služby

Jo jo, dneska je to vlastně zlatá doba. Dnes lze totiž využívat spoustu služeb a zaplatit za ně přesně 0 Kč včetně DPH. A kdo chce ušetřit, snaží se vždy tlačit ceny za kteroukoli službu co nejvíce k této částce. Zaměříme se teď na mladé lidi a studenty, které jejich první upisování se krví teprve čeká. Takže si uděláme malé repete, kterýchže služeb lze za takové ceny využívat. A nebojte, budeme se snažit vyhnout nabídkám typu "Nechci slevu zadarmo".


Banky

Asi každý již někdy zakládal bankovní konto. Návštěva banky a zakládání prvního konta je pro mladého člověka vždy něco jako výlet do země Oz. Já si tu vezmu jako modelový příklad na paškál Komerční Banku. Tak jdeme na to.

Vezme si vás k sobě příjemný bankovní poradce, který vám má za úkol všechno vysvětlit. Předloží vám k podpisu všechny smlouvy a přeříkává stále dokola všechny benefity toho, že jste si vybrali právě jejich bankovní produkt. Všechno zní tak úžasně a skvěle a vy se poprvé cítíte tak nějak dospělácky. Máte už tedy ten účet v bance (sic!) a právě jste podepsali smlouvu s tak obrouvskou a štědrou bankou. Teď jste přeci udělali ten hlavní krok k prvnímu (rozuměj — tomu nejtěžšímu) vydělanému milionu!

Po několika měsících ale přijde procitnutí a začnete si uvědomovat, že to internetové bankovnictví a embossovaná karta opravdu nestojí za těch 20 korun měsíčně (studentské konto G2 od KB). A když si to začnete počítat, zjistíte, že když vám měsíčně na ten účet chodí jen těch několik málo stovek od státu a banka si z toho na různých poplatcích strhne každý měsíc 22 až ~100 korun, začne vám docházet, že je na té úžasné bance asi něco špatně.

Cože, ONI chtějí abych jim platil, za to že mají moje peníze?

Modelová situace u studenta s nejvyšším možným příspěvkem na "nezaopatřené" dítě:

 • +700 Kč příchozí platba (a také třeba jediná - ten příspěvek)
 • -2 Kč poplatek za příchozí platbu
 • -20 Kč internetové bankovníctví s embossovanou kartou
 • -15 Kč/výběr z ATM Komerčky

Suma sumárum — banka si v tomto případě vezme z Vašich sedmiset korun rovných 5%, tedy 37 Kč. A co pro vás banka udělala?

No přeci:

 1. přijmula k sobě peníze
 2. dala vám z těch peněz pětistovku z bankomatu

Úctyhodný to výkon! S každou provedenou bankovní operací se samozřejmě ta částka (i procenta), co si banka vezme, rapidně zvyšuje. Pět procent je to opravdu jen za tyhle dvě operace. No nedej bože abyste měli ještě nějaký trvalý příkaz. Máte? Běžte si zkontrolovat do toho internetového bankovnictví kolik za něj měsíčně platíte. Že to teď nejde, protože to vysoce sofistikované bankovnictví potřebuje k přihlášení ten bezpečnostní digitální klíč co máte nainstalován jen na domácím PC? Kolik že za to chtějí? Fakt dvacku?


mBank — zázrak se... koná!

Teď si o tom můžete jít popovídat s rodiči nebo se svými spolužáky do hospody. Rodiče vás pravděpodobně uvítají do skutečného světa a vy se v našem příběhu již podruhé cítíte jako dospělák. V tomhle případě tedy jako bezmocná ublížená a hlavně upsaná dušička. To bychom měli ty rodiče. Teď kamarádi, nějaký z nich třeba slyšel, že existuje zázrak jménem mBank, tedy banka u které je tohle všechno údajně zcela zdarma.

No do toho bych nešel, to bude zas nějaká levá", ozve se pravděpodobně u vašeho stolu. Jenomže tak to není. mBank je regulérní banka. Jo, je nová a ano, může "krachnout" a vy můžete přijít o svoje peníze. Faktem ale je, že každá banka může krachnout a fámou zase je, že přijdete o peníze. V ČR totiž stát za banky ručí až do výše 50 000 € a v případě, že tu kterákoli banka kixne, dostanete zpátky 97% toho, co jste u té banky měli. A dostanete to od státu. Prostě jistota a prosperita. A ty ztracené tři procenta jsou docela fajnouvá, jednorázová ztráta, oproti té minálně pětiprocentní, která by vás každý měsíc potkala u KB, ne?

A abych byl co nejvíc fér, tak si uděláme malé suma sumárum stejného příkladu jako jsme dělali předtím u konta G2 od Komerčky. A mBanku vezmeme úplně stejným metrem:

 • +700 Kč příchozí platba (a také třeba jediná - ten příspěvek)
 • -0 Kč poplatek za příchozí platbu
 • -0 Kč internetové bankovníctví s neembossovanou kartou
 • -0 Kč/první tři výběry z libovolného ATM, každý další, v libovolném ATM stojí 15 Kč

A co pro vás mBank udělala?

 1. přijmula peníze
 2. dala vám peníze

A co si za to řekla? Nula Káčé včetně DéPéHá. Já sám jsem klientem mBanky několik měsíců a jsem nadmíru spokojen, všechno šlape jak hodinky. Nikdy se nestalo, že bych se nemohl přihlásit nebo provést nějakou operaci. mBank funguje skvěle s Google Checkout i s PayPalem, a to jak příjem, tak zasílání penez. Uvažujte o tom ;-)


Kdyby jste se pro mBank nakonec vážně rozhodli, vyplňte prosím při registraci moje telefonní číslo (774421191), že jsem vás doporučil. Dostanu za to termohrnek :). To ale samozřejmě dělat nemusíte.

1 komentář:

Jiří řekl(a)...

Asi týden spátky jsem si zakládal účet u České Spořitelny :-) snad jsem udělal dobře :D

zajímavosti (15) internet (14) web (11) srandičky (9) užitečné (9) zdarma (8) šetření (8) vodafone (7) software (6) sw (6) live (5) microsoft (5) opera (5) programy (5) sms půjčka (5) demence (4) peníze (4) pozvánky (4) recenze (4) videa (4) doporučuji (3) google (3) joost (3) messenger (3) no comment (3) o2 (3) sms (3) soutěž (3) sranda (3) telefon (3) vtipy (3) aplikace (2) en (2) fotky (2) im (2) mbank (2) názory (2) pf (2) pobavilo (2) prohlížeče (2) sms zdarma (2) televize (2) čas (2) bing (1) doctor who (1) filmy (1) gizmosms (1) grafika (1) hudba (1) icq (1) ie (1) j2me (1) jagg (1) java (1) joox (1) joox.net (1) jyxo (1) kalendář (1) letní kino pardubice (1) linknuj hack (1) linkuj (1) logotype (1) minimo (1) mozilla (1) mp3 (1) mtv (1) odkazy (1) operační systémy (1) pepsi (1) picasa (1) proč (1) překlad (1) qip (1) rada (1) rainlendar (1) reference (1) shipito (1) skydrive (1) spam (1) stahování (1) symbian (1) titulky (1) voip (1) volný (1) webdesign (1)