středa, října 18, 2006

Proč je pro mne jagg.cz lepší než linkuj.cz?

Jagg.cz a Linkuj.cz - dva, dnes již poměrně slušně rozjeté, tzv. web2.0* projekty, sloužící široké veřejnosti podobně jako del.icio.us. Na první pohled jsou oba stejné. Plní zhruba stejnou funkci, nabízejí podobné možnosti a přec jsou diametrálně odlišné. Čím to?

Není nic jednodužšího než se na oba zaregistrovat a zkusit je používat. Na první pohled vám nejspíše příjde linkuj.cz lepší, možnost komentovat odkaz, větší množství uživatelů a navíc to tvrdí veleslavný rADek. A možná pro vás linkuj.cz i lepší je, pro mne však nikoli. Absolutní většinu webů totiž pročítám pomocí RSS čtečky integrované v Opeře. A v tom je právě kámen úrazu a, alespoň pro mě, zásadní rozdíl mezi těmito weby. Linkuj.cz vás odkáže na své stránky a teprve odtud (po načtení, kliknutí a dalším načítání) se dostanete na onen zajímavý obsah. Jagg.cz vás v RSS odkazuje rovnou na onen zajímavý odkaz. Co to znamená pro modemáře, mobilisty a jim podobné? Pokud použijí linkuj.cz spolu s RSS čtečkou, budou jim ony bonusové úkony zabírat minimálně třicet vteřin/článek navíc, jejich drahoceného času. Co to znamená pro Scaryho a jemu podobné (>1mbps)? Jedno kliknutí/článek navíc. Odporná ztráta času.

Ale abych nebyl pouze kritik, je mi jasné, že pokud prohlížíte oba systémy jako normální uživatelé, tedy přes webový prohlížeč, linkuj.cz vás zaujme více. Větší interaktivita (nebo web-dva-nulovina?), možnost komentování příspěvků, ... prostě lepší způsob (nebo snad donucovací prostředky?) jak vytvořit webovou komunitu.

relama:

6 komentářů:

Petr Stříbný řekl(a)...

Takhle to nemůžeš srovnávat :-) Jagg.cz je prostě český del.icio.us, kdyžto linkuj.cz je zase "kopie" diggu. Myslím, že právě takovéto služby si zas tak moc nekonkurují.

Sc@ry řekl(a)...

Právě proto jsem opatrně zvolil nadpis "Proč je pro mne lepší Jagg.cz...". Na oba systémy se dívám z pohledu já-uživatel a pro mě je potom opravdu lepší (jednodužší) varianta Jagg.cz - v RSS se mi zobrazí popis odkazu a link přímo na ten obsah. Je mi úplně volná nějaká komunita, hodnocení nebo komentáře. V případě ostatních lidí to může být samozřejmě naopak.

David Antoš řekl(a)...

Srovnáváte úplně odlišné služby. Podobně bych mohl prohlásit, že je pro mě lepší Gmail než Žena.cz.

Sc@ry řekl(a)...

Davide, srovnávám dvě velice (a pro MĚ úplně) podobné služby. Čtěte pořádně lidi!


(btw přečti si taky komentář o řádek výše)

haask řekl(a)...

Neexistence rss na nové odkazy mi na linkuj také velmi chybí. Nelze také zapomínat na to, že (nevím jak na jagg.cz) na linkuj.cz je velmi mnoho článků prostě proto, že si je tam autoři naklikali. Kupříkladu nick "vyhul" (r.hulan) si tam kliká každý článek. Nejde potom tedy ani tak o zajímavé odkazy, ale o aktivní klikače. Nu, půjdu omrknout ten jagg.cz Hodně štěstí..

print24 řekl(a)...

linkuj mám ... kouknu se na Jagg...
moc dík za článektisk letáků u print24

zajímavosti (15) internet (14) web (11) srandičky (9) užitečné (9) zdarma (8) šetření (8) vodafone (7) software (6) sw (6) live (5) microsoft (5) opera (5) programy (5) sms půjčka (5) demence (4) peníze (4) pozvánky (4) recenze (4) videa (4) doporučuji (3) google (3) joost (3) messenger (3) no comment (3) o2 (3) sms (3) soutěž (3) sranda (3) telefon (3) vtipy (3) aplikace (2) en (2) fotky (2) im (2) mbank (2) názory (2) pf (2) pobavilo (2) prohlížeče (2) sms zdarma (2) televize (2) čas (2) bing (1) doctor who (1) filmy (1) gizmosms (1) grafika (1) hudba (1) icq (1) ie (1) j2me (1) jagg (1) java (1) joox (1) joox.net (1) jyxo (1) kalendář (1) letní kino pardubice (1) linknuj hack (1) linkuj (1) logotype (1) minimo (1) mozilla (1) mp3 (1) mtv (1) odkazy (1) operační systémy (1) pepsi (1) picasa (1) proč (1) překlad (1) qip (1) rada (1) rainlendar (1) reference (1) shipito (1) skydrive (1) spam (1) stahování (1) symbian (1) titulky (1) voip (1) volný (1) webdesign (1)