neděle, dubna 20, 2008

Někomu nedá život přes hubu nikdy, ...

...a někoho zas mlátí hlava nehlava od narození až do smrti. Právě teď čtu jednu knížku věnovanou typologii a psychologii osobnosti člověka. Píše se v ní, že podle jedné teorie je povaha člověka z jedné třetiny dána DNA, z druhé třetiny povahou rodičů a prarodičů a teprve poslední třetinu ovlivní výchova a životní zkušenosti. Nejde tu ani o to, jak se vám bude v životě dařit, jde o to jak ten život budete vnímat a jak jej budete žít.

Tyto "předurčené" vlastnosti nám tedy dávají náš "pohled na svět", a to od první chvíle až do poslední minuty, kdy se s tímto světem rozloučíme. Naše děti po nás opět zdědí třetinu našich vlastností a podle nich budou žít svůj život. Z toho co se naučí opět část zkušeností předají svým dětem a tak to jde pořád dál a dál. Takhle nějak tedy funguje vývoj lidstva. Má to systém a zní mi to i docela logicky. Na rozsah tohoto článku to bezesporu stačí. Mám tedy za to, že v životě neexistují náhody a teoreticky lze každou okolnost, každý detail, libovolné situace předem vypočítat.

"Třetinový vzorec" jsem si tedy vzal za svůj a zkusil podle něj sestavit následují řádky textu. Tento článek jsem si předem nijak nepřipravoval. Píši jej tak, jak mi přicházejí myšlenky. A že těch myšlenek je :-).

Předem upozorňuji, že nejsem nikterak vzdělán v oborech psychologie nebo typologie osobnosti. Veškerá "fakta" která zde zmíním vyplývají jenom a pouze z mých životních zkušeností a zhruba třiceti stran již zmíněné knihy, kterou jsem minulý týden koupil. Proto předem žádám případné čtenáře-odborníky, aby mě v komentářích nekamenovali.

Lze před jakoukoli situací zjistit jak dopadne?

I mne se toto zdá jako science fiction, ale přesto věřím tomu, že je možné úplně všechno vypočítat. Od toho, kterou nohou ráno vstanete až po to v kolik hodin večer zavřete oči. My tak daleko samozřejmě nejsme (a doufám, že nikdy nebudeme). Máme však velmi cenný dar - rozum a intuici - tedy schopnosti, které nám dovolují uvažovat nad budoucími situacemi díky našim dosavadním zkušenostem. Někteří lidé dokáží v hlavě většinu situací velmi dobře analyzovat a výsledky využít ve svůj prospěch. A to je právě ten druh lidí, kterým nedá "život" po tlamě nikdy nebo je jen párkrát překvapí. Nutno podotknout, že takových lidí je velmi málo, ale jsou zastoupeni skrze všechny vrstvy společnosti. A i když třeba pracují jako dělníci, tak jim ta, pro ostatní nepředstavitelná práce nevadí. Oni ji totiž mají rádi.

Pak tu je ta druhá skupina, kterým "osud" nafackuje při každé příležitosti. Tito lidé jsou také zastoupeni v celém spektru společnosti. Od dělníků, po prezidenty. Tohle "fackování osudem" totiž nemá nic společného s tím na jak vysokou pozici se ve společnosti vypracují. Tato skupina lidí se bude trápit vždy. Dokonce i v případech, kdy jsou relativn spokojení, protože mají čas přemýšlet nad tím, jak mají ten život těžký.

Bylo by ale příliš jednoduché zaškatulkovat lidi jako šťastné nebo nešťastné. Absolutní většina společnosti se nachází někde mezi těmito dvěma extrémy. Ale jsem si jist, že každý z nás zná ve svém okolí někoho nebo o někom takovém alespoň slyšel (četl/whatever), kdo se takto jednoduše "zaškatulkovat" dá.

Ta prostřední část lidí je tedy někde mezi "štěstím" a "neštěstím" nebo v průběhu svého života mezi těmito pojmy plynule přechází. Odtud pocházejí věty "Je na dně", "Zničilo mu to život", "Ta se má", apod.

Mám za to, že když člověk pochopí jak lidé kolem něj fungují a jak funguje on sám, ulehčí mu to život. A na tom, zda se narodil více štastný nebo nešťastný potom vůbec nezáleží. Jde o to přijmout sebe sama takého/takovou jaký/á jste. Stejně jako to vyžadujete od svého partnera nebo partnerky.

Howgh!


Well, dnes jsem se rozešel se svou přítelkyní, takže předpokládám, že článek bude potřebovat ještě nějaké ty úpravy. Na vaše případné názory čekám v komentářích. Na hlavní stránku/nové články vás sem chodí přes sto denně, tak už se - jako obvykle - nestyďte zmáčknout tlačítko pro přidání komentáře. Díky.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Ano, asi tak to je

zajímavosti (15) internet (14) web (11) srandičky (9) užitečné (9) zdarma (8) šetření (8) vodafone (7) software (6) sw (6) live (5) microsoft (5) opera (5) programy (5) sms půjčka (5) demence (4) peníze (4) pozvánky (4) recenze (4) videa (4) doporučuji (3) google (3) joost (3) messenger (3) no comment (3) o2 (3) sms (3) soutěž (3) sranda (3) telefon (3) vtipy (3) aplikace (2) en (2) fotky (2) im (2) mbank (2) názory (2) pf (2) pobavilo (2) prohlížeče (2) sms zdarma (2) televize (2) čas (2) bing (1) doctor who (1) filmy (1) gizmosms (1) grafika (1) hudba (1) icq (1) ie (1) j2me (1) jagg (1) java (1) joox (1) joox.net (1) jyxo (1) kalendář (1) letní kino pardubice (1) linknuj hack (1) linkuj (1) logotype (1) minimo (1) mozilla (1) mp3 (1) mtv (1) odkazy (1) operační systémy (1) pepsi (1) picasa (1) proč (1) překlad (1) qip (1) rada (1) rainlendar (1) reference (1) shipito (1) skydrive (1) spam (1) stahování (1) symbian (1) titulky (1) voip (1) volný (1) webdesign (1)