sobota, září 23, 2006

Picasa 2.2.0

Dnes si ukážeme, jak lze za pomocí programu Picasa 2 jednoduše spravovat a organizovat fotografie ve vašem PC. Prohlížet, editovat, sdílet, tisknout – to jsou hlavní hesla této verze. A my se společně podíváme, jak to Picasa zvládá.

Nahrání obrázků do databáze
Hned při prvním spuštění, vám program nabídne možnost indexace fotografií ve vašem PC. Příjemné je, že je celý SW kompletně v češtině. Na výběr vám dá Picasa dvě možnosti – hledat obrázky v celém PC nebo pouze ve složkách Dokumenty (Documents) a Moje Obrázky (My Pictures). Jakmile vyberte způsob, kterým do Picasy přidáte fotografie, můžete začít pracovat. Proces indexace totiž běží v pozadí a přidávané fotografie se ihned zobrazují v hlavním okně aplikace. O každé další nově zaindexované fotce nebo obrázku vás Picasa upozorní pomocí malého Pop-up okénka v pravé dolní části obrazovky.

Prohlížení a editace
Základní zobrazení náhledů snímků se v Picase nazývá Knihovna. V té máte možnost soubory řadit buď podle jejich názvu, velikosti nebo data vytvoření (podle EXIF informací z fotografie, případně podle data zapsání souboru na disk). Vlevo naleznete výpis složek ve kterých se fotografie nacházejí. Tam jsou již fotografie rovnány automaticky podle abecedy a roku jejich vytvoření. V dolní částí okna naleznete jakýsi „funkční dok“. Ten se skládá z Přihrádky s fotkami, což je místo, kam můžete přenést fotografie, se kterými můžete potom díky funkčním tlačítkům v doku (Tisknout, Email, Koláž, BlogThis!,Objednat tisk, Export) dále pracovat.

Pokud chcete nějakou fotografii editovat, stačí nad ní provést dvojklik myší a přesune se do jednoduchého editoru fotografií, kde vlevo na obrazovce naleznete pod třemi záložkami funkce jako Červené oči, Doostřit nebo Automatický kontrast. Ovládání je naštěstí velice intuitivní a navíc plně v českém jazyce, takže jej zde nemusím nijak rozebírat. Zvládne to i naprostý laik.

Vcelku samozřejmostí je u programu tohoto typu možnost spustit slideshow. Tuto možnost naleznete v horní části okna aplikace. Ovládání slideshow je, stejně jako u konkurenčních programů, velice jednoduché. Je možné nastavit interval zobrazení další fotografie, přiřadit fotografii „hvězdičku“ (což je mimochodem ta samá hvězdička, kterou vás mají české TV varovat, že mohou vysílat pořady nevhodné pro děti a mladistvé.) Jistě chápete, k čemu je v tomto programu užitečná ;-).

A poslední možností prohlížení fotografií je jejich zobrazení na časové ose. Zde určitě chvíli zůstanete, protože ovládání časové osy je docela zábavné – miniatury fotografií (srovnané podle data jejich pořízení, samozřejmě) běhají po nakloněné elipse jako na kolotoči a označená fotografie se poté zobrazuje jako pozadí Časové osy. Velice pěkné, avšak mnozí by zde určitě uvítali větší rozlišení pro GUI. Při dnešních výkonech PC by to nemělo dělat žádné problémy.

Sdílení a tisk
Velice dobře je Picasa vybavena pro dostání vašich obrázků z PC. Nechat vytisknout, poslat na internet ani objednání tisku v digitálním fotostudiu není s Picasou žádný problém. Mezi podporovanými státy, pro vyvolání vašich digifotek, je i ČR. Vybrat si zatím můžete mezi čtyřmi v čechách působícími fotolaby (Drogerie TETA, DigiMax, FOTOLAB a ROSSMAN), mezi kterými si určitě dokáže vybrat každý.

Další možností je vytvoření dárkového nebo záložního CD. Dárkové CD můžete s klidným svědomým použít jako rodinné fotoalbum, kde je prohlížení fotografií řešeno pomocí malé slideshow utility. Škoda je, že jsem nikde nenašel možnost změnit této utilitě skin.

Blogující uživatele nejspíš zaujme volba BlogThis!, díky které je posílání fotek na jejich blog zjednodušeno na několik kliknutí. Velká škoda je, že podmínkou pro použití této funkce je vlastnit blog na www.blogger.com. To je ale pochopitelné, protože Blogger.com má pod palcem Google a tak snaha o používání (pouze) jeho služeb v co největší míře musí být brána jako samozřejmost. Mě osobně to ale vůbec netrápí (bystřejší z vás jistě chápou proč).

Co uvést na závěr? Snad jen, že Picasa je určitě mocný nástroj na správu fotografií, ale obrovská spousta funkcí a možností vám může také chybět. Mě osobně chybělo propojení s nějakou internetovou fotogalerií (např. flickr.com), ale spokojil bych se i s propojením s placenou galerií, podobně jako je tomu u konkurenčího Adobe Bridge (propojení s Adobe Stock Photos), dodávaného pouze v placeném balíku programů Adobe Creative Suite 2. Pro Google by přitom neměl být problém Picasu propojit alespoň s vyhledáváním na images.google.com.


WEB | DOWNLOAD(4,56MB)


reklama:

zajímavosti (15) internet (14) web (11) srandičky (9) užitečné (9) zdarma (8) šetření (8) vodafone (7) software (6) sw (6) live (5) microsoft (5) opera (5) programy (5) sms půjčka (5) demence (4) peníze (4) pozvánky (4) recenze (4) videa (4) doporučuji (3) google (3) joost (3) messenger (3) no comment (3) o2 (3) sms (3) soutěž (3) sranda (3) telefon (3) vtipy (3) aplikace (2) en (2) fotky (2) im (2) mbank (2) názory (2) pf (2) pobavilo (2) prohlížeče (2) sms zdarma (2) televize (2) čas (2) bing (1) doctor who (1) filmy (1) gizmosms (1) grafika (1) hudba (1) icq (1) ie (1) j2me (1) jagg (1) java (1) joox (1) joox.net (1) jyxo (1) kalendář (1) letní kino pardubice (1) linknuj hack (1) linkuj (1) logotype (1) minimo (1) mozilla (1) mp3 (1) mtv (1) odkazy (1) operační systémy (1) pepsi (1) picasa (1) proč (1) překlad (1) qip (1) rada (1) rainlendar (1) reference (1) shipito (1) skydrive (1) spam (1) stahování (1) symbian (1) titulky (1) voip (1) volný (1) webdesign (1)